Microsoft Azure nedir?

THIN Teknolojileri Nedir ?

Karma sistemler için herzaman göreve hazırdır.


3PAR işletim sisteminin Thin Teknolojileri HP 3PAR System Software Suite adı verilen işletim sisteminin bir parçasıdır. Temel görevi storage içerisindeki disk alanı üzerinde çeşitli algoritmalar çalıştırarak bu alanı performanstan ödün vermeden, ekonomik kullanılmasını sağlamaktır


Thin Provisioning Nedir ?


Thin Provisioning: Storage üzerinde çalışan uygulamalara ayrılan sabit alanları, dinamik hale getirerek her uygulamaya ihtiyacı kadar alan verir. Böylelikle maksimum verimlilikle veriler saklanır. Mail adresi alındığında 50GB’lık alan veriyoruz denir ama aslında arkada 50GB hemen verilmez, kullanıcının mail kutusu doldukça alan artışı otomatik yapılır.


Thin Provisioning

Örnek Senaryo: Sanallaştırma üzerinde çalışmakta olan bir SQL Server’a 10GB’lık alan tanımlanmış ama SQL Server üzerinde bulunan toplam veri aslında 2 GB’dır. Bu durumda 8 GB’lık alan boşu boşuna tanımlı olarak SQL sunucu için tutulur. Diğer uygulamalar içinde aynı durum söz konusu olunca çok daha fazla alan gereksiz yere boşta bekler. 3PAR bu durumu dinamik olarak yöneterek her uygulama için ihtiyaç kadar alan tanımlar. Bu işlem ASIC Chipset tarafından yapılır. Rakip ürünlerde Thin Provisioning CPU tarafından gerçekleştiği için aynı oranda performans alınamaz.Thin Conversion Nedir? (Zero Detection)


Thin Provisioning: Bildiğiniz gibi bizim yazdığımız metinlerin her birinin karşılığı makina dilinde 1 ve 0 lı gruplardan oluşmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; 3PAR = 00110011010100000100000101010010

Gördüğünüz gibi 3PAR’ın binary yani sayısal değeri içerisinde birçok 0 bulunuyor. 3PAR Thin Conversion sayesinde verileri yazarken özellikle silinen ve geri kazanılamayan ve kullanılmayan alanlarda bulunan 0 ları yazmıyor ve bu sayede veri tipine bağlı olarak 75% e varan bir kazanım ortaya çıkıyor.


Thin Provisioning

Örnek Durum: Hepimiz ilkokuldaki sayı doğrusunu hatırlarız. Tıpkı buradaki gibi sayı doğrusu üzerine 1 ve 0 lardan oluşan verilerin sırayla yazıldığını düşünelim, sadece hangi sırada 1 yazılı olduğunu bilsek geriye kalan yerlerde 0 olduğunu otomatik olarak tahmin ederiz. Aslında Thin Conversion da buna benziyor. ASIC Chipset yazarken 0’ları atlıyor ama daha sonra okumak için referans tutuyor. Bu iş CPU kaynakları kullanılmadan ASIC tarafından yapıldığı için oldukça verimli.


Thin Persistence Nedir ?


Thin Persistence: Aktif olarak çalışmakta olan 3PAR üzerinde bulunan boş ve kullanılmamakta olan alanları tespit ederek bunları tekrar kaynak havuza ekler. Böylelikle atıl olarak duran alanlar kullanılabilir hale gelir. Böylelikle kullanılmamakta olan alanlar kullanılmak üzere ayrılır ve storage bu şekilde formunu korur. Bu özellik sadece 3PAR da bulunmaktadır.


Thin Deduplication Nedir ?


Thin Deduplication: Her gün işyerlerinde gönderilen birçok mail ve bu mailllerin çeşitli ekleri var, aynı dosyanın birden çok kopyası birçok yerde tutuluyor. Thin Deduplication özelliği sayesinde orijinal kopyanın dışında kalan diğer dosyalar 3PAR’a yazılmamaktadır. Thin Deduplication teknolojisinin özellikle en değerli ve efektif kaynak olan Flash tabanlı (SSD) diskler üzerinde yapılıyor olması, sağlanan katma değeri artırmaktadır.


Thin Deduplication

Örnek Durum: Gönderdiğiniz bir mailde 5MB ‘lık bir ek olsun. Bu maili 100 kişiye gönderdiğinizde 500 MB sadece tek bir dosya için yer kaplıyor olacak. Fakat 3PAR kullanıyorsanız bu ek’in sadece tek kopyası tutulacağı için toplamda bu ek ’in kaplayacağı yer maksimum 5 MB olacaktır.Thin Clones Nedir ?


Thin Clones: Veri merkezlerinde sanal ortamları yöneten sistem yöneticileri tarafından gerekli görüldüğünde, herhangi bir sanal makinanın farklı işler için yine sanal bir kopyası yani klonu oluşturulabilir. Oluşturulan klonlar aynı verinin birden fazla kopyasının saklanması anlamına gelir. Thin Clones teknolojisi burada devreye girerek birbirinin aynı olan dosyaların yine tek bir kopyasının tutulmasını sağlar.


Bütün Bu Thin Özellikleri Nasıl İşliyor?


Klasik veri depolama ürününden 3PAR’a geçiş sırasında veriler yazılırken eş zamanlı olarak Thin Teknolojileri de çalıştırılıyor. Böylelikle daha veriler yazılırken daha az yer kaplamaya başlıyor ve ilk kurulumda etkisi büyük ölçüde görülüyor.


Thin Clones

Neden HP 3PAR ?


Birçok üründe Thin Provisioning ve Thin Deduplication özellikleri olmasına rağmen hiç biri 3PAR Thin Teknolojileri kadar bütünsel ve etkin sonuçlar üretememektedir. 3PAR mimarisi tamamen öngörülebilir performans, veri alanının ekonomik kullanımı üzerine kurulmuştur.