Astaş

Astaş

SAM Çalışması ile ISO 27001 ve ISO 19770 Standartlarının Gerekliliklerinin Sağlanmasına Yardımcı Oldu


Astaş

Astaş’ın merkez ve fabrikasında kullanılan lisansların raporlanması ve eksiklerin tamamlanması gerekiyordu. Yazılım Envanter Yönetimi (SAM) çalışması ile mevcut yapı analiz edildi. Kullanılan yazılımlar kontrol edildi ve kullanıcı ihtiyaçlarına ne kadar cevap verdiği analiz edildi. SAM çalışmasında kullanılan Microsoft araçları ile efektif bir çalışma gerçekleşti. Çalışma sonunda doğru lisanslama modeline geçildi. ISO 27001 ve ISO 19770 standartlarının gereklilikleri sağlandı.

SAM çalışması ile lisanslarımızın kontrolünü gerçekleştirerek lisans analizimizi yaptık ve gelecekteki ihtiyaçlarımız doğrultusunda doğru ürünleri tercih edebileceğimiz bir platform oluşturduk.

Hakan Öncel
Astaş Bilgi İşlem Müdürü

İş ihtiyacı:

1974 yılından bu yana Türkiye'de alüminyum profil sektöründe faaliyet göstermekte olan Astaş Alüminyum San. Tic. A.Ş., sektörün öncü ve lider firmalarından biridir. İstanbul, Yeşilköy'de yer alan merkez ofisi ve Tekirdağ, Çorlu’daki fabrikasında senelik 24 bin ton üretim kapasiteli entegre bir tesise sahip.

Çözüm:

Astaş’ın Microsoft İş ortağı Aeris Teknoloji mevcut yapıyı merkez ve fabrika bağlantılarını, kullanıcı profilini inceledi. Mevcut lisans dökümlerini kontrol ettikten sonra ihtiyaçlar belirlendi. Astaş’ın Bilgi Teknolojileri altyapısında halihazırda kullanılmakta olan cihazların üzerindeki yazılımlar kontrol edildikten sonra kullanıcı ihtiyaçlarına ne kadar yanıt verebildiği analiz edildi. Çalışmanın sonraki aşamasında kullanılmayan yazılımlar ve yeni ihtiyaç duyulan yazılımlar belirlendi. SAM çalışması öncesinde de takip edilen yazılım envanteri süreç ile birlikte uzman bir ekip tarafından analiz edilerek raporlandığı için mevcut resim ortaya çıkartıldı. Bu sayede Aeris tarafından sunulan detaylı analiz raporu ile Microsoft Open lisanslama modeli kullanılarak lisansların güncellemesi sağlandı.

Faydalar:

Astaş Alüminyum A.Ş Bilgi İşlem Müdürü Hakan Öncel yapılan çalışmayı anlatıyor:

“SAM çalışması ile lisanslarımızın analiz edilmesi ve sonrasında doğru ürün konumlandırılması konusunda danışmanlık hizmetleri aldık. Çalışma sırasında kullanılan efektif Microsoft araçları ile çalışma oldukça kolaylaştı. Mevcut lisanslama modellerinin alternatiflerini eksi ve artılarıyla bizlere sunan iş ortağımız Aeris’in önerileri ile doğru lisanslama modeline geçişimiz gerçekleşti.

Sahip olduğumuz küresel ve yerel standardizasyon sertifikalarına eklemeyi planladığımız ISO 27001 çalışmalarının bir ayağı olan SAM çalışması, yazılım envanterinin takip edilebilirliği ve envanterin tutarlılığın sağlanmasını hedefleyen ISO 19770 gerekliliklerini sağlaması ile yol gösterici oldu.

SAM çalışmasını önümüzdeki yıllarda da sürekli gerçekleştirerek Bilgi Teknolojileri yazılımı envanter yönetiminde sürekliliği sağlamayı da hedeflemekteyiz.”

Tüm Başarı Hikayeleri

Çözüm Özeti


Ürün ve Servis

Windows

Sanayi

Process Mfg & Resources

Organizasyon Boyutu

Medium (50 - 999 employees)

Ülke

Türkiye