Microsoft Office 365

MICROSOFT OFFICE 365

Çözüm ortağınız olarak Microsoft uygulamasi olarakta Office 365 seçmek için birçok iyi neden bulunurken, bunların en önemlisi güvendir.

Microsoft E-posta, takvimler ve birlikte çalışma gibi kurum için kritik uygulamalarda, kurumsal üretkenliği yan proje olarak değil, temel işi olarak gören, ihtiyacınız olan iş ortağınızdır. Microsoft 20 yıldan beridir birinci sınıf üretkenlik çözümleri sunmuştur, yüz milyonlarca kullanıcısıyla Office dünyada en çok tercih edilen üretkenlik yazılım paketidir.

Microsoft olarak bulut tabanlı üretkenlik çözümlerine aynı ciddiyetle yaklaşırız. Office 365 kurumsal sınıfta yer alan bir hizmet olarak, güvenlik, gizlilik, güvenilirlik ve yönetilebilirlik için en yüksek standartlara göre tasarlanmıştır. Belgeleriniz Microsoft'un güvenilir ve 9 milyar dolar değerindeki son teknoloji veri merkezlerinde barındırılır. Microsoft Office 365, platform ve cihazlar arasında Microsoft Exchange Online, Microsoft SharePoint® Online ve Microsoft Lync™ Online gibi en güvenilen üretkenlik çözümlerimizi bir araya getirir.


Burada Google Apps yerine Office 365’i tercih etmek için 10 nedeni bulabilirsiniz:

1. Gizlilik önemlidir.

Office 365 müşterilerin verilerini son teknolojiyle donatılmış, erişim kontrollü veri merkezlerinde güvende tutar ve kullanıcılar için mobil erişim sağlar. Office 365 müşterileri, verilerinin nerede olduğunu, kimlerin erişebildiğini ve Microsoft'un bu verilerle ne yaptığını bilir. Microsoft özellik açısından zengin, birinci sınıf üretkenlik çözümleri sunmaya odaklanmıştır ve kurumsal yazılım ile hizmetler temel faaliyet alanımızı oluşturur.

Wall Street Journal gazetesine göre, Google reklam faaliyetlerine odaklanmak üzere, Google Apps'e gösterdiği ilgiyi azaltmaktadır.1 Gartner başkan yardımcısı ve araştırmacı John Pescatore, PC World'e verdiği demeçte, "Google kurumsal alanda bilgi işlem hizmetleri sunmuyor. Tüketiciler için reklam hizmetleri sağlıyor. Kurumlar Google hizmetleri için sözleşme imzaladıklarında çok dikkatli olmalı ve Microsoft, Oracle, IBM veya diğerleri ile anlaşma yaptıklarında talep ettikleri sorumluluk güvenceleri ve anlaşmalarını Google’dan da aldıklarından emin olmalıdır."2 En önemli soru: Müşteriler temel faaliyeti reklamcılık olan bir şirkete gizliliklerini ve verilerini emanet edebilirler mi?

OFFICE 365

Gizliliğinizin ihlal edilmediğinden, gizli bilgilerinizin güvende olduğundan ve reklamcılık için kullanılmadığından emin olun.

 • Office 365 kullanıcılara ait bilgileri "geri dönüştürüp" reklam için kullanmaz. Veriler sadece kullanıcılarımıza hizmet sağlamak için kullanılır.
 • Kurumsal hizmetler ve tüketici hizmetleri ve ihtiyaçları arasında açık bir ayrım vardır.
 • Müşteri verilerinin kullanımıyla ilgili gizlilik politikası açıktır.
 • Müşteriler hangi verilere hangi koşullar altında, detaylı izin ayalarına göre kimlerin erişimi olduğunu tam olarak bilirler.

GOOGLE APPS

Google Apps'in gizlilik politikası kullanıcılara ait verilerin nasıl kullanılacağı konusunda muğlaktır.

 • Google öncelikle bir reklam şirketidir. Bu durum, 2012 yılının Mart ayında yayımlanan gizlilik politikasının şu bölümünde göze çarpar: "Hizmetlerimizden elde ettiğimiz bilgileri, hizmetleri sağlamak, sürdürmek, korumak ve geliştirmek, yeni hizmetler sunmak ve Google ve kullanıcılarımızı korumak için kullanırız. Aynı zamanda bu bilgileri size özel arama sonuçları ve reklamlar gibi içeriği sunmak için kullanırız."3
 • Google bazı tarayıcı güvenlik ayarlarını4 özellikle dikkate almaz.
 • Google yeni ürünlerini tam olarak hazır olmadan piyasaya sürer ve kullanıcıların gizliliğini riske atar. Örneğin, Google Buzz kullanıcıların gizli olması gereken kontak bilgilerini sızdırmıştır.5
 • Google, sözleşmede aksi açıkça belirtilmedikçe, bilgiler silindikten sonra bile müşterilerinin bilgileri üzerinde hak sahibidir. Bu durum gelecekte gizlilik risklerine neden olabilir. Gizlilik politikasının tam metni Google’ın "Hizmetlerimizdeki İçeriğiniz" bölümü altında, Hizmet Şartları kısmında bulunabilir.6

1. blogs.wsj.com/cio/2012/04/09/google-organizational-changes-cloud-the-future-of-apps

2. www.pcworld.com/article/250605/google_new_privacy_policy_to_have_little_impact_on_enterprise.html

3. www.google.com/policies/privacy

4. blogs.msdn.com/b/ie/archive/2012/02/20/google-bypassing-user-privacy-settings.aspx

5. www.nytimes.com/2010/02/13/technology/internet/13google.html

6. www.google.com/intl/en/policies/terms

Office 365'in niye en iyi seçenek olduğu konusunda daha fazla neden için whymicrosoft.com sitesindeki teknik makaleleri inceleyebilirsiniz.

Hizmetlerimize içerik yüklediğinizde veya gönderdiğinizde, Google (ve beraber çalıştığımız iş ortaklarımız) bu içeriği dünya çapında kullanabilir, barındırabilir, saklayabilir, çoğaltabilir, değiştirebilir, kaynak olarak kullanarak başka çalışmalar üretebilir (içeriğinizin hizmetlerimizde daha iyi çalışması amacıyla, tercüme, uyarlama veya diğer değişiklikler dahil olmak üzere), iletebilir, yayımlayabilir, kamuoyu önünde icra edebilir ve gösterebilir ve dağıtabilir. Bu lisans anlaşması altında verdiğiniz haklar, sadece hizmetlerimizin işletimi, promosyonu ve iyileştirilmesi ve yeni hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla kullanılır. Hizmetlerimizi kullanmayı sona erdirmeniz halinde, örneğin Google Maps'e eklediğiniz kurum adres bilgileri için, bu lisans geçerli olmaya devam edecektir

 • Kurumsal ve tüketiciler için Google Apps aynı altyapı üzerinde çalışır ve bu nedenle gizlilik ve güvenlik riskleri doğar.
 • Google, verilerin ABD veya AB içerisinde saklanacağına dair sözleşmeler imzalasa da, bunun gerçekleştiğine dair kanıt sunmaz.
 • Gmail içindeki reklamlar e-postanızın gizliliğinizi tehdit eden, hedeflenmiş reklamlara açıldığını gösterir.
 • Google Apps kurumsal sınıftaki yazılımlar için sağlanması beklenen karmaşık devralınan izinler gibi detaylı gizlilik ayarları sunmaz.

2. Güvenliği ciddiye alıyoruz.

Office 365 her adımda güçlü yönetim ve güvenlik odaklı mühendislikle kurumsal güvenlik gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Endüstri lideri Güvenlik Geliştirme Yaşam Döngüsü ile hizmet geliştirme ve sunumunun her aşamasında güvenlik için en iyi uygulamaların takip edilmesi garantilenir. Hizmetlerimizi öngörü ile bilinen ve bilinmeyen tehditlerden korumak üzere izleriz ve güvenliğe kurumsal işletmeleri göz önünde bulundurarak yaklaşırız. Office 365, Microsoft'un erişilebilirliği yüksek, kişiler, süreçler ve teknolojiyle koruma odaklı bir yaklaşımla kurulan ve işletilen veri merkezi ağında barındırılır. Office 365 ile beraber gelen Microsoft Forefront™ Online Protection for Exchange, kurumları virüs ve istenmeyen e-postadan korur, her işletmenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlanabilir. Hizmetlere yapılan kullanıcı bağlantıları 128 bitlik Güvenli Yuva Katmanlı / Aktarım Katmanı Güvenliği (SSL/TLS) şifreleme ile korunmaktadır. Office 365 yerleşik olarak Güvenli / Çok Amaçlı Internet Posta Uzantısı (S/MIME) gibi ek güvenlik önlemlerini, ortak anahtar şifreleme ve dijital imza için destekler. Office 365 güvenlik özellikleri için daha fazla bilgi için bu teknik incelemeyi okuyabilirsiniz.

Son zamanlarda Datamotion'da yayımlanan bir editör yazısı Google'ın güvenlik konusundaki açıklarını göz önüne seriyor:

"(yakın zamanda FCC ile varılan bir anlaşma) Google mühendislerinin denetim mekanizması olmadan büyük kurumsal riskler aldığını gösteriyor. Google'ın kurumsal pazara girmeye çalıştığını düşünürsek, yönetim modeli, daha doğrusu yönetim modelinin olmaması, Google'ı güvenilir tedarikçi olmaktan çıkarıyor.

Konu Google'ın bilgilerinizi ele geçirmesi değil, giderek karmaşık hale gelen şirkette bir çalışanın kurumsal denetim olmadan karar verip uygulamaya geçirebilmesidir. Buna göre, bu örnekte olduğu gibi, bu şekilde alınan kararlar Google'ı zor durumda bırakabileceği gibi, Google çözümlerini kullanan şirketleri de zor durumda bırakabilir ve önlenebilir zararlar doğabilir...

Google'ın süreçleri hakkındaki bu bilgi, şirket yönetimine göz atmamız gerektiğini gösteriyor. Yönetimde bir eksiklik varsa, satış temsilcisi veya teknik temsilcinin ne kadar iyi niyetli olduğundan bağımsız olarak, size söylenenlerin doğruluğunu teyit etmek için hiçbir yol yok. Çünkü onlar da doğru bilgiye sahip olmayabilirler."

Kendi mühendislerini bile denetleyemeyen Google, sizin güveninizi kazanmak için gereken güvenliği nasıl sağlayabilir?

OFFICE 365

 • Office 365 kurumlar için tasarlanmıştır ve kontrolü müşteriye veren güçlü güvenlik özellikleri ve politikaları sunar.
 • Office 365 Bilgi Hakları Yönetimiyle çalışır ve müşteriler belge paylaşımını, içeriği değiştirmeyi veya yazdırma engelleyebilir veya içeriğin geçerlilik süresi bitimini yönetebilir.
 • Office 365, Uluslararası Silah Ticareti Düzenlemeleri (ITAR) desteği sunarak, federal kurumlara en üst düzeyde veri izolasyonu sağlar.
 • Office 365 uzunluk, karmaşıklık ve yaşlanma gibi güçlü şifre politikaları ve hesap kilitleme özelliklerini sunar.
 • Office 365 lider çok faktörlü doğrulama sistemleri ile kesintisiz entegrasyon sağlar.
 • Müşteriler, hangi cihazların hangi ağ altında Office 365'e erişebileceğini seçebilir.

GOOGLE APPS

 • Google tüketicilere yönelik ürünlerin kurumsal sürümlerini sunarken, güvenlik yaklaşımını değiştirmez.
 • Google Office 365'in güvenlik özelliklerine benzer işlevler sunar, üçüncü parti uygulamalara güvenir ve bu ISV çözümlerini satın almamak güvenlik ve uyumluluk riskleri doğabilir.
 • Google sadece şifre uzunluğu özelliklerini destekler ve şifre karmaşıklığı, tarihçesi veya hesap politikası uygulamaları olmadan hesaplara izinsiz girişlerin yaşanma olasılığı artar.
 • Google'ın denetleme olanakları kısıtlı olup, kullanıcıların veri kullanma şekilleri hakkında bilgi toplamaz ve kurum içinde veri sızıntılarını izleme ve ortadan kaldırma olanağı azalır.
 • Google bilgi hakları yönetimi sunmaz ve bu nedenle belgeleri gelişmiş güvenlik kullanarak kilitleme imkânı olmaz.
 • Google gizlilik ayarları genel seviyededir, kullanıcının bir belgeyi yanlışlıkla paylaşma riski bulunur. Örneğin, dahili kullanım için bir Google çalışanı tarafından yazılan bir eleştiri, gizlilik ayarları nedeniyle internette yayımlanmıştır.7

3. Uyumlulukta liderlik.

Office 365 ile uyumluluk, kurum ve bulut arasında bir engel olmak zorunda değildir. Office 365, Uluslararası Standartlar Kurumu (ISO) standartlarına (ISO / IEC 27001:2005) dayalı bir güvenlik çerçevesi kuran ilk büyük bulut tabanlı üretkenlik hizmetidir; ve bağımsız denetçiler tarafından ISO 27001 sertifikası verilmiştir. Office 365 Avrupa Birliği Model Hükümleri ve HIPAA İş Ortaklığı Anlaşmalarına sözleşme ile taahhüt vermiştir. Bunun yanında, Exchange Online kapsamlı, entegre arşivleme ve e-keşif araçlarıyla geldiği için birçok kurumun altyapı ile uyumluluk ve yönetim gereksinimlerini yerine getirebilmektedir.

OFFICE 365

Müşteriler verilerini bulut hizmetleri uyumluluk ve endüstri standartları liderine emanet etmiş olmanın rahatlığını yaşarlar.

Office 365 aşağıdaki başarılara imza atan ilk bulut tabanlı üretkenlik paketidir:

 • ISO 27001 sertifikasyonu.
 • Tüm müşterilerle AB Model Hükümleri ve Veri İşleme Anlaşmalarının imzalanması.
 • AB Safe Harbor.
 • Office 365 ABD resmi kurumlarının gereksinimlerini karşılamak üzere, FISMA sertifikalıdır.
 • Office 365 SSAE 16 Tip I ve Tip II barındırır (daha önce SAS-70 Tip I ve Tip II olarak biliniyordu).
 • Office 365 eğitim alanındaki müşteriler için FERPA yönergelerine uygundur.
 • Office 365 finans hizmetleri alanındaki müşteriler için GLBA uyumludur. E-posta saklama ve belge kayıt - yönetim özellikleriyle müşteriler, uyumluluk gereksinimlerini yerine getirebilir.

GOOGLE APPS

 • Google model sözleşme hükümleri sunacağını açıklamış olsa da, yeni gizlilik politikası, AB Veri Koruma Yönergesine uygun olmayabilir.
 • Google korunmuş sağlık bilgileri konusunda HIPAA'ya taahhüt vermemektedir.
 • Google Apps'in HIPAA, FERPA ve PCI gibi uyumluluk şartlarını yerine getirmek üzere, ayrı sözleşmeler ve eklenecek üçüncü parti ürünlere ihtiyacı vardır.
 • CloudLock yaygın olarak kullanılan bir çözüm olsa da, sadece Google Docs için kullanılabilmektedir
 • Üçüncü parti uygulamalara olan gereksinim, kullanıcı başına maliyeti ve Google
 • Apps kullanımının toplam maliyetini etkilemektedir.

4. Kullanıcıların her yerde, her zaman içeriğe erişmelerine izin vermek.

Kullanıcılar nerede olduklarından bağımsız olarak, üretken olarak kalmalıdırlar. Office 365 işletmelerin çalışanlarına olan bu taahhüdünü yerine getirmelerine izin verirken, kişisel bilgisayar, mobil cihazlar ve tarayıcılar arasında tutarlı ve optimize bir deneyim sunar. Office masaüstündeyken, kullanıcılar çevrimdışıyken bile çalışabilir. Arşivlenen e-posta ve belgelere erişilebilir ve bu sayede internet bağlantısı olmadan verimli bir şekilde çalışabilirler. Google Apps sadece internet üzerinden erişilebilir ve çalışanlar internet bağlantısı olmadan e-posta ve belgelere ulaşamaz, değişiklik yapamazlar. Google Apps kullanıcıları, sadece çevrimdışı erişim olanağı olduğunda, tarayıcıdaki Google Docs'tan Google Docs çevrimdışı istemcisine geçerken resim, yorumlar ve vurguların kaybolması gibi sorunlar yaşarlar.

OFFICE 365

 • Office 365 üretkenlikte esneklik sağlar. Kullanıcılar platformlar ve cihazlar arasında tutarlı bir kullanıcı deneyimi bekler ve alırlar. Kullanıcılar çevrimdışıyken de Active Directory adres defterine erişebilir, sınırsız sayıda e-postayı gözden geçirebilir, toplantı davetleri gönderebilir ve e-posta yazmak için zengin metin formatından faydalanabilirler.
 • Office masaüstü istemcisiyle, Office 365 kullanıcıları ağda bağlantı sorunları olsa bile bile çalışma sayfaları, slaytlar ve daha fazlasıyla çalışmaya devam edebilir.

GOOGLE APPS

Google Apps çevrimdışı desteğinde sınırlı işlevsellik sunar ve kullanıcı arayüzü çevrimiçi ve çevrimdışı istemcileri arasında farklıdır.

 • Çevrimdışı deneyimi sadece Google Docs için sunulurken, sunumlar, çizimler ve formlar için bulunmamaktadır.
 • Google Docs halen bazı kısıtlamalara sahiptir (yazdırma, resim ekleme, birlikte yazmanın mümkün olmaması).
 • Google Apps'in etkin bir biçimde çalıştırılması için Chrome 13+ tarayıcısı gerekmektedir.
 • Çevrimdışı erişim modundayken Google Apps üzerinde çıktı alınamamaktadır.
 • Çevrimdışıyken tüm e-postalara erişmek mümkün değildir ve eklerin sadece bir kısmına erişilebilir.
 • Google Apps çevrimdışı özellikleri gelişme gösterirken, HTML5 tabanlı çevrimdışı uygulaması halen birçok kısıtlamaya sahiptir.
 • Google’ın Hizmet Düzeyi Anlaşması (SLA) çevrimdışı erişimi kapsamamaktadır.

5. Zengin özellikler.

Diğer hiçbir bulut üretkenlik hizmeti Office 365'in sunduğu zenginliği sunmamaktadır. Exchange Online ile endüstri lideri e-posta, Lync Online ile tek tık ile sesli ve görüntülü konferans, SharePoint Online ile esnek ve güçlü birlikte çalışma imkânları sunmaktadır. Bu çevrimiçi Office sunucuları kullanıcıların her gün güvenle kullandıkları Microsoft Office masaüstü uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde entegre çalışır. Microsoft yıllardır Office üretkenlik uygulamalarını mükemmel hale getirmektedir ve Office 365 bu sürecin doğal bir uzantısıdır.

OFFICE 365

 • Office 365 denenmiş ve kabul edilmiş oluşturma, birlikte çalışma ve iletişim yöntemleri ile tanıdık olan Office üretkenlik deneyimini zenginleştirir.
 • Kullanıcılar, e-postalarının iletişim durum bilgileriyle entegre şekilde, takvimlerinden gelen veriler ile uygun / meşgul durumlarının diğer kişilerce görüldüğü konusunda güvende olabilirler, ve gruplar video konferans için toplanırken masaüstü ve uygulamalarını gerçek zamanlı paylaşabilirler.
 • Office masaüstünden Office İnternet Uygulamalarına ve tam tersi geçişlerde dosya tutarlılığı korunur ve kurumlar çalışan üretkenliğini sürdürürken, müşteri ve iş ortaklarına profesyonel bir görüntü verebilir
 • Office 365'in tüm özellikleri Hizmet Düzeyi Anlaşması (SLA) ve kurumsal destek ile desteklenmektedir.

GOOGLE APPS

 • Google Apps, Office 365'in sunduğu zengin ve entegre işlevselliği sunmaz.
 • Google merkezi oturum açma, güvenlik ve video konferans gibi temel hizmetlerde üçüncü parti çözümlerine güvenir.
 • Google+ internet konferanslarına izin verirken, Hangout'a katılabilen azami kullanıcı sayısı 10 ile sınırlandırılmıştır. Video konferans veya iç web yayını için, bu yaklaşım işe yaramamaktadır. Bu boşluğu doldurmak üzere üçüncü parti çözümlere ihtiyaç duyulacaktır.
 • Google Voice ve Google+, Google Apps Hizmet Düzeyi Anlaşması (SLA) ile desteklenmez, ancak kurumlar bileşik iletişim çözümlerine ihtiyaç duyar.
 • Google Video bire bir video aramalarını desteklerken, grup konferansları sunmaz.
 • Outlook 2003 kullanıcıları güvendikleri işlevsellik düzeyinin aynısının Google Apps tarafından sağlanacağını düşünürken, Outlook için Google Apps Sync Tool bazı temel kurumsal özelliklerini desteklemez.9 Google'ın karşılaştırma matrisi Sync Tool ile taslak e-posta, posta kutusu kuralları, hatırlatmalar ve bayraklar, mesaj çağırma, zengin metin formatı, Outlook takvimi dışındaki takvimlerin entegrasyonu, görevler için ilerleme durumu ve başlangıç tarihleri gibi kritik senaryoların desteklenmediğini ortaya koyuyor.

6. Daha az eğitim ihtiyacı.

Müşteriler buluta geçtiğinde, kullanıcılara alışma süresini en az indirecek bir üretkenlik çözümü sunmak ister. Office 365 mobil, çevrimiçi ve masaüstü uygulamaları tanıdık olan Office uygulamalarıyla tutarlı bir deneyim sunduğundan, kullanıcılar çözümü hemen kullanmaya başlayabilir. Office 365 kullanmakta oldukları Exchange, SharePoint, Lync ve Office’in veri merkezindeki sürümleriyle aynı yapıda olduğundan, çalışanlar Office 365'e vakit kaybetmeden alışabilirler. Şirketler bulutun sağladığı kolaylık ve esneklikten faydalanırken, kullanıcıların beklediği ve ihtiyaç duyduğu işlevselliği geliştirir.

OFFICE 365

 • Office 365 en aza indirgenmiş geçiş süresi ve eğitimle kullanıcılara anında çözümler sunar.
 • Eğitim masraflarının düşmesi ve üretkenliğin sekteye uğramadan çalışmaların devam edebilmesi ile yatırımın geri dönüşü daha da arttırılır.
 • Kullanıcılar Lync ve SharePoint'ten alışık oldukları gibi Lync Online ve SharePoint Online kullanarak, mesaj gönderebilir, arama yapabilir ve belge yükleyebilirler.
 • Outlook Web Access masaüstü istemci sürümünde olduğu gibi tanıdık Outlook kullanıcı ara yüzü deneyimi sunar.

GOOGLE APPS

 • Docs, Sites ve Google+ Hangouts'a geçiş için bir eğitim süreci gerekir.
 • Kullanıcılar alışık oldukları Microsoft üretkenlik çözümlerinde kullandıkları, en sevdikleri veya esas olan özellikleri Google Apps'te bulamayınca hayal kırıklığına uğrayabilir ve yerine yine yetersiz gelecek bir çözüm ararken vakit kaybederler.
 • Google Apps'e geçtikten sonra, kullanıcılar alışık olmadıkları ara yüz ve yetersiz çevrimiçi yardım yüzünden olağan görevlerin gerektiğinden uzun sürdüğünü fark edebilirler.
 • Kullanıcıların biçimlendirme seçenekleri daha azdır ve Cloud Connect kullanırken bile dosya tutarlılık kayıpları gerçekleşebilir, bu nedenle çalışan üretkenliği azalabilir.
 • Her hafta rastgele özellikler devreye alınırken, özelliklerin değişme hızı eğitim planlanma ve gerçekleştirme hızını aşar, sonuç olarak özelliklerin kullanımı azalır.

7. İstediğiniz şekilde yaygınlaştırma.

Kurumlar tüm bilgilerini aynı anda buluta taşımak için hazır olmayabilir. Office 365 ile müşteriler sadece bulut ortamı, kurum veri merkezinde çözüm veya bulut hizmetlerini kurumdaki veri merkezinde entegre eden hibrit bir ortam tercih edebilir. Müşteriler bazı kullanıcıları buluta taşırken, diğerlerini uyumluluk veya kurumsal nedenlerden dolayı, kendi ortamındaki veri merkezinde tutabilir. Bu sayede müşteriler kendi kurumları için anlamlı olan bir hızda buluta taşınabilir. Hibrit altyapının seçilmesi halinde, kullanıcı büyük olasılıkla aradaki farkı hiç anlamadan, çevrimiçi ve kendi veri merkezindeki sunucular çapında aynı yönetim araçlarıyla uçtan uca yönetimi sağlayabilir.

OFFICE 365

 • Sadece Office 365 ile bulut, yerel ve hibrit kurulum modellerinin tamamı sunulur.
 • Kurum veya endüstrinin ihtiyaç duyduğu uyumluluk, yaygınlaştırma ve operasyon gereksinimleri karşılanır.
 • Exchange birleşik yönetim araçları ile yerel ve çevrimiçi ortamlar kolayca yönetilebilir.
 • Yerel ve çevrimiçi kullanıcı grupları arasında kesintisiz kullanıcı deneyimi sağlanır.

GOOGLE APPS

 • Google müşterilere bulut ile ilgili kesin uyarıda bulunmuştur.
 • Google kurum veri merkezinde çalışan çözüm sunmazken, müşteri için at-değiştir durumu oluşur.
 • Google kurum veri merkezindeki yazılımları buluta bağlamak için desteklenmeyen bir kod sunmaktadır, ancak bu gelişmiş bir kod değildir.
 • Kurum veri merkezinden kullanma seçenekler bulunmazken, müşteriye seçenek ve esneklik tanınmaz.

8. Finansal olarak desteklenen % 99.9 seviyesinde SLA güvencesi.

Müşteriler garantili çözüm ve garantinin yerine getirilmemesi halinde, değerli bir alternatif çözüme ihtiyaç duyar. Müşteriler kesintilerin olabileceğini bilir, ancak kurumsal üretkenliğin azalması halinde, sorumlu kurumsal tedarikçinin devreye girip müşteriye yardımcı olmasını beklerler. Office 365 güvenilirlik, erişilebilirlik ve performans için tasarlanmıştır. Etkililiği kanıtlanmış hizmetleri yıllardır kurumların kullandığı, kurumlar için tasarlanmış e-posta ve birlikte çalışma ürünlerine dayanmaktadır. Kurumlara verilen bu taahhüt ile Microsoft Office 365 hizmetlerinin % 99.9 erişilebilirliğin altına düştüğünde devreye giren, finansal olarak destekli bir hizmet düzey anlaşması (SLA) sunan az sayıdaki bulut hizmetleri sağlayıcılarından biridir.

OFFICE 365

 • Office 365 hizmet düzeyleri müşterilerin güvenini sağlamak üzere, şeffaf yöntemlerle ölçülmektedir.
 • Office 365 SLA tüm hizmetleri kapsar ve müşterilere hangi hizmeti kullanırlarsa kullansınlar güvence sunar.
 • SLA tüm kullanıcıları ve paketin tüm bileşenlerini kapsar.
 • Office 365 Hizmet Sağlık Göstergesi kullanıcılara hizmet sağlığıyla ilgili güncel bilgi sağlar.

GOOGLE APPS

 • Google'ın hizmet güvenilirliğinin ölçülmesiyle ilgili yaklaşımı karmaşıktır.
 • Google tüketici ve kurumsal hizmetleri bir arada göstererek, hizmet sürelerini yükseltir.
 • Google beta ürünlerini Google Apps kullanıcılarıyla dener, ancak bu hizmetler SLA kapsamına girmez.
 • Google yıllık sözleşmelerinde, süre sona erdiğinde hizmet kredisi verir, para iadesi yapmaz.
 • Google SLA sadece dokuz hizmeti kapsar ve çevrimdışı erişilebilirliği kapsamaz.
 • Google hizmet verilemeyen sürelerin ölçülmesiyle ilgili uyarıda bulunmaktadır. Hizmet verilemeyen süre, % 5'in üzerinde kullanıcı hata oranı olarak tanımlanmıştır.10

9. İlerideki yola göre planlayabilmek için yolu bilmek gerekir.

Kurumlar yeni özelliklerin bir anda kaybolması veya tutarsız bir biçimde sunulmasıyla başa çıkmak zorunda kalmamalıdır. Office 365 ile müşteriler önemli değişiklikler ve yeni özelliklerle ilgili önceden bilgilendirilir ve bu sayede etkili bir planlama gerçekleştirilebilir. Microsoft kurumlara teknik stratejilerini belirlemede yardımcı olurken, şirket vizyon ve yeniliklerinin anlaşılması konusunda da destek olur.

OFFICE 365

 • Microsoft 20 yıldan fazla bir süredir kurumlara hazır çözümler sunmaktadır ve müşterilerin uygun bir şekilde geçiş planlamalarına yardımcı olmak için, buluta kurumsal merkezli bir yaklaşım geliştirmiştir.
 • Müşteriler gizli masraflar veya sürprizler olmadan, anlaştıkları gibi hizmetler alırlar.
 • Office 365 düzenli bir şekilde güncellenir ve önemli değişiklikler olması halinde, 12 ay öncesinden müşteri bilgilendirilir.
 • Office 365 müşterilere lisanslanan hizmetler ve kullanıcı sayısını istedikleri anda değiştirme esnekliği sağlar.
 • Müşteriler kötü sürprizlerden kaçınırken, Office 365 teknoloji yol haritasında, herkese açık olan

Hizmet Güncelleme bilgi birikim sitesi ile görünürlük kazanır.11

1. www.google.com/apps/intl/en/terms/sla.html

2. community.office365.com/en-us/w/office_365_service_updates/default.aspx

GOOGLE APPS

Google'ın yeniliğe olan yaklaşımı, beta özelliklerin piyasaya sürülmesinin büyük bir olay haline getirilmesi ve uyarı veya açıklama olmaksızın, bu hizmetlerin geri çekilmesinden ibarettir. Müşteriler için geleceği tahmin etmek zorlaşır ve ilerisi için planlama yapılamaz.

 • Daha önceki Google Docs editörleri, çevrimdışı modda Google Gears kullanabiliyordu, ancak Google HTML5'e inanarak, Gears'ı geri plana attı. Google Docs'un güncel sürümünde çevrimdışı çalışma özelliği yoktur. Google muhtemelen yerel ortamda sadece HTML5 ve ilgili teknolojiler kullanarak, Google Docs sürümü oluşturmanın zorluğunu küçümsemiştir. Bu sadece bir defa da olmamıştır; Google uzun bir süredir çevrimdışı Docs'un çok yakında çıkacağını belirtiyordu ve sadece merak edenlere bir yanıt olarak oldukça eksik bir sürümü piyasaya sürdü. Güncel çevrimdışı sürüm dosyaların görülmesine izin veriyor, ancak belge üzerinde değişiklik yapılamadığından, çoğu durumda hiçbir işe yaramıyor.
 • Google 2009 I/O konferansından Google Wave geniş bir şekilde tanıtılmış olsa da, açıklama verilmeden geri çekilmiştir.
 • Google Piyasaya Sürme Programındaki yeni özelliklerle ilgili, müşterilere bir hafta öncesinden bildirimde bulunuyor. Müşteriler yeni özelliklerin uygulanmasını durduramıyor.
 • Bazı yeni özelliklerin vahim sonuçları olabiliyor (Google Buzz'ı hatırlayan var mı?) Google Buzz ciddi gizlilik ihlallerinin olmasına izin vermiştir (standart olarak profilinize bakan herkese kimleri takip ettiğinizi ve kimlerin sizi takip ettiğini gösteriyor). Diğer bir deyişle, Google Buzz'da herhangi bir ayarı değiştirmeden önce, birisi profilinize girip en çok e-posta ve mesaj gönderdiğiniz kişileri görebilirdi. Bu şekilde, kamu kurumlarının bağlantıları ve hangi hastaların hangi doktorlara göründüğü gibi bilgiler ortaya çıktı.
 • Buzz sosyal ağının devreye girmesinden sonra, FTC Google'ı Aldatmaya Yönelik Gizlilik Politikaları uygulamakla suçladı. Kurum, "Hayır, gelenler kutusuna git" veya "Buzz'ı kapat" gibi seçenekleri tıklayan müşterilerin Google tarafından aldatılarak, yine de Buzz'a kaydedildiklerini söylüyor. Aslında, bu seçenekleri tıklayan kullanıcılar için Buzz'ın belirli özellikleri kullanımlarına açılmıştır. Şikâyet yine Buzz'a kaydolan tüketicilere "diğer kişilere nasıl görünmek istersiniz?" sorusuna verilecek yanıtla, tüketicilerin hangi bilgilerinin genele açılacağı üzerinde kontrol sahibiymiş gibi gösterildiğini iddia ediyor. FTC, kullanıcının en sık e-posta gönderdiği kişilerin varsayılan şekilde belirtilmesi konusunda, Google'ın yeterli bir şekilde açıklama yapmadığını belirtmiştir. Son olarak kurum Google'ın Avrupa Birliği içerisinde toplanan kişisel bilgileri ABD-AB Safe Harbor gizlilik çerçevesinde ele aldığını söylediğini, ancak bunu hayata geçirmediğini iddia ediyor.

10. Kurumsal seviyede destek.

Müşteriler şirketi destek için aradığında, "biz sizi ararız" yanıtını duymak istemez. Office 365 Kurumsal planlarıyla, tek bir kullanıcının hizmetten faydalanamadığı durumlarda bile, günde 24 saat, haftada 7 gün çoklu dil seçeneğiyle telefon desteği sağlanıyor. Office 365'in lisanslamasından kurulumuna ve günlük kullanıma kadar yardımcı olmak için hazır bekleyen 42.000 iş ortağımız var. Müşteriler en üst hizmet ve destek düzeyi için, Office 365 kurulumunda CloudVantage programıyla doğrudan Microsoft ile çalışabiliyorlar.

OFFICE 365

GOOGLE APPS

 • Google destek modeli öncelik üzerine kuruludur. En kısa sürede en yüksek öncelikle destek almak için, kurumun kullanıcılarının çoğununun hizmet alamıyor olması gerekir
 • Kurumsal paket müşterileri için telefon desteği bulunmaktadır, ancak sadece Google'ın koyduğu ölçütlere göre ciddiyet düzeyi yüksek olan sorunlar öncelikli bir şekilde çözülür.
 • Google destek ekibi sorunları farklı öncelik düzeylerine ayırır. En yüksek öncelik (P1), müşterinin "canlı ortamda hizmetin kullanım dışı" durumunda olmasıdır. Google'a göre "hizmetin kullanım dışı" olması, son kullanıcıların çoğunun (yarısından fazlası) e-mail alamaması ve gönderememesidir.
 • Google telefon desteği geri arama modeli üzerine kuruludur. Destek verilmeden önce, müşteri Google'ın öncelik düzey derecesini belirlemesini beklemelidir.