Birlikte çalışmanın artık yeni adı: Microsoft Teams

 Microsoft Teams

Bu hafta, New York City’deki bir basın etkinliğinde, Office 365’in yeni sohbet tabanlı çalışma alanı olan Microsoft Teams‘i duyurduk. Microsoft Teams, ekiplerle kolayca işbirliği yaparak daha fazlasını başarmaları için insanları, konuşmaları, içerikleri —ve ekiplerin ihtiyaç duydukları araçları— bir araya getiren, her şeyiyle yepyeni bir deneyim. Microsoft Teams bugünden itibaren 181 ülkede, Türkçe dahil 18 dilde Office 365 kurumsal veya iş planları kullanan ticari müşterilerin önizlemesine sunuluyor; 2017’nin ilk çeyreğinde genel önizlemeye sunulmasını öngörüyoruz.

Microsoft olarak çalışanların ve kurumların daha fazlasını başarmalarına yardımcı olma misyonumuza büyük önem veriyoruz; bulut ve mobil dünya için yeni üretkenlik yöntemlerini tasarlamak ise hedefimizin temel bir parçası. Microsoft Teams’i çalışanların ve ekiplerin işlerini yürütme biçimlerinde hem büyük bir fırsat hem de büyük bir değişim gördüğümüz için geliştirdik. Artık, iletişim ve bilgi akışının sürdürülebilmesi için ekipler daha çevik, kurumlar daha yatay bir yapıya sahip. Microsoft Teams ile, herkesin bilgi sahibi olabilmesi için çalışmanın —ekip genelinde— görünür, entegre ve erişilebilir olmasını sağlayan daha açık, dijital bir ortam yaratmayı hedefliyoruz.

Microsoft Teams, yüksek performanslı ekiplere yönelik dijital bir çalışma alanı yaratarak, verdiği dört temel sözü yerine getiriyor.


Günümüz ekipleri için sohbet


Öncelikle, Microsoft Teams günümüzün ekiplerine modern bir konuşma deneyimi sağlıyor. Microsoft Teams, herkesin katılımını sürdürebilmesi için yalnızca birebir değil, grup sohbetlerini de destekliyor. Ekip konuşmalarını, varsayılan olarak tüm ekip üyeleri görebilir, ancak özel görüşme yapma yeteneği de elbette var. Ekiplerin sesli ve görüntülü toplantılar yapabilmeleri için Skype, büyük ölçüde sistemin bir parçası. Üstelik herkes dijital çalışma alanını, emojiler, çıkartmalar, GIF ve özelleştirilmiş alıntılarla kendi tarzında düzenleyerek kişilik katabilir.


Ekip çalışmasının bağlantı merkezi


İkincisi, Microsoft Teams, Office 365’in tam kapsamı ile derinliğini bir araya getirerek, gerçek bir ekip çalışmasına imkan oluşturuyor. İnsanların gereksindikleri tüm bilgi ve araçları parmaklarının ucunda bulabilmeleri için Word, Excel, PowerPoint, SharePoint, OneNote, Planner, Power BI, Delve, hepsi Microsoft Teams’in yerleşik bir parçası. Microsoft Graph ile desteklenen akıllı hizmetler, keşif ve paylaşıma yardımcı olmak için tüm çalışma alanı genelinde görünürlüğe sahip. Microsoft Teams, çalışanların bir işbirliği aracından diğerine doğal bir biçimde geçmelerini, içeriğe dair kavrayışlarını koruyarak bunları diğerleriyle paylaşmalarını sağlayan uygulamalar arası üyelik hizmetimiz Office 365 Gruplar üzerinde de geliştirildi.


Her ekibe göre özelleştirilebilir


Her ekibe göre özelleştirilebilir

Üçüncüsü, her ekip kendine özgü olduğu için, insanların çalışma alanlarını özelleştirebilmelerinin yollarına kapsamlı yatırım yaptık; zengin genişletilebilirlik ve açık API’ler genel kullanımla birlikte sunulacak. Örneğin, Sekmeler, sık kullanılan belge ve bulut hizmetlerine hızlı erişim sağlıyor. Exchange ile aynı Bağlayıcı modelini kullanan Microsoft Teams, Twitter ya da GitHub gibi üçüncü taraf hizmetlerinden bildirim ve güncellemeler de sağlıyor. Ayrıca, akıllı birinci ve üçüncü taraf hizmetlerini ekip ortamınıza getirmek için Microsoft Bot Altyapısına tam destek veriyoruz.

Bu hafta, geliştiricilerin Microsoft Teams’i yaygınlaştırabilmelerini sağlamak için Microsoft Teams Geliştirici Önizleme programını da duyurduk. Genel kullanımla birlikte 150’yi aşkın iş ortağıyla entegrasyon da sunacağız; bunlardan bazıları, ilk iş ortaklarımızdan olan Zendesk, Asana, Hootsuite ve Intercom. Bu, kullanıcıların istedikleri özelleştirmeyi, geliştirici topluluğumuzun Microsoft Teams’in entegrasyonunda gereksinecekleri araç ve desteğin sağlanmasındaki ilk adımımız.


Ekiplerin güvendiği güvenlik


Son olarak, Microsoft Teams, Office 365 müşterilerimizin bekledikleri gelişmiş güvenlik ve uyumluluk yeteneklerini sağlıyor. Veriler, iletim ve bekleme sırasında şifrelidir. Tüm ticari hizmetlerimizde olduğu gibi, müşteri verilerine hiçbir erişimin olmadığı şeffaf bir operasyon modelimiz var. Microsoft Teams, AB Model Maddeleri, ISO 27001, SOC 2, HIPAA da dâhil olmak üzere başlıca uyumluluk standartlarını destekleyecek. Microsoft Teams, müşterilerin beklediği şekilde, hiper ölçekli küresel veri merkezleri ağımızdan gönderilerek, otomatik olarak Office 365 içinde sağlanır, merkezi olarak yönetilir; tıpkı diğer Office 365 hizmetlerinde olduğu gibi.


Microsoft Teams, Office 365’in evrensel araç setinin bir ögesi


Microsoft Teams, kişi ve kurumların çeşitli gereksinimlerinin küresel olarak çözümlenmesine yardımcı olmak için en geniş, en derin kapsamlı işbirliği uygulama ve hizmetlerinin yer aldığı portföye katılıyor. Her ay aktif olarak kullanan 85 milyon kullanıcımızdan öğrendiğimiz gibi, söz konusu birlikte çalışma olduğunda her grubun farklı birtakım gereksinimleri var. Her grubun kendine özgü çalışma tarzı için tasarlanan Office 365, amaca yönelik geliştirilen ve her biri kapsamlı biçimde birbiriyle tümleşen uygulamaları içermekte.

  • Exchange, kurumsal e-postanın tartışmasız lideri ve Gartner’a göre “10 milyar dolardan fazla geliri olan ve bulut e-posta kullanan şirketlerin yüzde 80 payına sahip.”
  • SharePoint, 200.000’den fazla kurum ve 190.000’i aşkın kişiye intranet ağları ve içerik yönetimi çözümleri sağlamakta.
  • Yammer, Fortune 500 şirketlerinin yüzde 85’ine şirketler arası görüşme yeteneği sağlayan kurumsal sosyal ağ.
  • Skype Kurumsal, gerçek zamanlı ses, görüntü ve konferans ortamıyla ayda 100 milyonu aşkın toplantıya ev sahipliği yapmakta.
  • Office 365 Gruplar, çalışanların bir işbirliği aracından diğerine doğal bir biçimde geçişlerini kolaylaştıran uygulamalar arası üyelik hizmetimiz.

Microsoft Teams’i bugün kullanmaya başlayabilirsiniz


Erken özel önizleme sürümünü deneyimleyen müşteriler, Microsoft Teams kullanımının yararlı olduğunu düşünüyorlar. Accenture CIO’su Andrew Wilson, “Office 365’te Microsoft Teams’i erken bir aşamadaki kullanımımıza dayanarak, bunun beklediğimiz dijital çalışma alanı olduğunu düşünüyoruz,” diyor. Dün müşterilerimizin önizlemesine sunulmasıyla birlikte sistem yöneticileri, Office 365 yönetici merkezi üzerinden Microsoft Teams’i etkinleştirebilirler. Başlamaya hazır mısınız? Microsoft Mechanics videomuzda Microsoft Teams’i çalışırken izleyin.


Sıkça Sorulan Sorular

Microsoft Teams hangi Office 365 planlarında bulunacak?

Microsoft Teams, ticari Office 365 müşterilerine şu planlarla sunulacak: İş Başlangıç, İş Ekstra ve Kurumsal E1, E3, E5. Microsoft Teams, geçerliliği sona ermeden önce E4 planı satın almış olan müşterilere de sunulacak.

Office 365 BT yöneticilerinin Microsoft Teams önizlemesine erişim için ne yapmaları gerekir?

Microsoft Teams’i etkinleştirmek için BT yöneticilerinin Office 365 yönetici merkezine gidip, Ayarlar > Hizmetler ve Eklentiler> Microsoft Teams'i seçmeleri gerekir.

Microsoft Teams, uygun niteliklere sahip tüm Office 365 müşterilerine ne zaman gönderilecek?

Uygun niteliklere sahip ticari Office 365 müşterileri Microsoft Teams’in önizleme sürümünü 2 Kasım 2016’dan itibaren kullanabilirler. Hizmetin 2017 yılının birinci çeyreğinde genel kullanıma sunulmasını öngörüyoruz.

Microsoft Teams hangi platformları destekliyor?

Microsoft Teams, Windows, Mac, Android, iOS ve web platformlarında çalışmaktadır.

Microsoft Teams’in desteklediği güvenlik ve uyumluluk düzeyi nedir?

Microsoft Teams’in lansman sırasında Office 365 Katman C uyumlu olması öngörülüyor. Bu geniş küresel uyumluluk ve veri koruma gereksinimleri kümesi, ISO 27001, ISO 27018, EUMC, SOC 1 Tip I ve II, SOC 2 Tip I ve II, HIPAA ve FERPA gibi standartları içermektedir. Microsoft Teams, Active Directory ve iletim ve bekleme sırasında şifreleme yoluyla iki öğeli kimlik doğrulama, çoklu oturum açmayı da zorunlu kılıyor.

Office 365 yöneticilerinin Microsoft Teams’i öğrenebilmeleri için hangi eğitimler sunuluyor?

BT yöneticilerimiz için şu anda iki farklı eğitimimiz var. Bu eğitimleri görmek için Microsoft Virtual Academy web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Microsoft Mechanics‘teki videomuzu izleyebilir, Microsoft Teams Tech Community‘de daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

BLOG

05

Ara

Ara

Windows 7 Desteği Sona Eriyor..

Windows 7'niz 14.01.2020 tarihinden itibaren güncelleme alamayacak.Microsoft, 22 Ekim 2009'da yayımlandığında Windows 7 için 10 yıllık ürün desteği sa ...

14

Ara

Ara

Microsoft’un sunduğu yeniliklerle güvenlik ve verimliliklerini artıran KOBİ’ler

Bulut teknolojisi küçük işletmelere büyük rekabet avantajı kazandırmakta. Ayda 1.000.000’un üzerindeki ziyaretçi sayısıyla altyapı sıkıntısı çektiği i ...

09

Ara

Ara

E-postanızı buluta yükseltmek için hâlâ neyi bekliyorsunuz?

Bulutu duydunuz, sağladığı avantajları biliyorsunuz; ama yine de şirketinizin e-postaları için kurum içi bir çözüm kullanıyorsunuz. Belki geçiş düşünc ...

05

Ara

Ara

Birlikte çalışmanın artık yeni adı: Microsoft Teams

Bu hafta, New York City’deki bir basın etkinliğinde, Office 365’in yeni sohbet tabanlı çalışma alanı olan Microsoft Teams‘i duyurduk.