Microsoft Azure Veri Merkezi

Azure, Microsoft’un Genel bulut çözüm ve altyapı platformudur. <p></p>

Kurumunuza ait Veri Merkezinizin tümü veya bazı bölümlerinin dünya üzerine dağılmış Azure veri merkezleri üzerinde çalıştırılmasını sağlar.<p></p>

Azure Veri Merkezleri, bir grup ağa bağlı bilgisayar sunucusunu barındıran ve dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde bulunan benzersiz, global BT standarında fiziksel yapılardır.

 

Avantajları nelerdir ?

  • Infrastructure as a Service (IaaS) and Platform as a Service (PaaS) yetenekleri
  • Ölçeklenebilirlik ve Esneklik
  • Eşsiz Hibrit Yetenekleri
  • Diğer Microsoft Araçları ile Entegre Ortamlar
  • Güvenlik

Neden Azure ?

Her Azure bölgesi birden çok veri merkezinden oluşur. Her fiziksel konumda büyük miktarda yedeklilik sağlanır.

Azure, diğer bulut sağlayıcılarından daha fazla küresel bölgeye sahiptir. Müşteriler, ihtiyaç duydukları durumlarda uygulama dağıtma esnekliğine sahiptirler. Bir Azure bölgesinde ayrı fiyatlandırma ve hizmet kullanılabilirliği sağlanabilir.

Bir Azure coğrafyası, genellikle veri yerleşimi ve uyumluluk sınırlarını korumaya yönelik, en az bir veya daha fazla bölge içeren, ayrı bir pazardır. Coğrafyalar, özel veri yerleşikliği ve uyumluluk gereksinimleri olan müşterilerin verilerini ve uygulamalarını yakında tutmasına imkan tanır. Coğrafyalar, Azure’un ayrılmış yüksek kapasiteli ağ altyapısına bağlantıları aracılığıyla bölge çapındaki kesintilere karşı koyabilecek şekilde hatalara dayanıklıdır.

Azure coğrafi yedeklilik özelliğine de sahiptir. Altyapınızı bir Azure bölgesinde yerel olarak yedekli veya coğrafi yedekli depolama şeklinde yapılandırabilirsiniz.

Coğrafi yedekli depolama, altyapınızı başka bir bölgede Azure bölgesinde de çoğaltır. Coğrafi yedekli depolama ile Azure yedekleriniz yerel Azure bölgesinde 3 kopya ve coğrafi yedekli Azure bölgesinde de 3 kopya olmak üzere en az 6 kopya olarak tutulacaktır. Verilerinizin hangi bölgelerde çoğaltılacağı, Azure bölgenizle aynı jeopolitik sınır içinde olacak şekilde Azure tarafından seçilmektedir. Varsayılan bölgenizi seçtikten sonra coğrafi olarak yedekli depolamayı seçmeniz sonrasında Azure, verilerinizi eşlenen bölgede çoğaltacaktır.

Azure küresel bir varlığa sahiptir, yedeklilik ihtiyaçlarınıza uygun olarak fiziksel konumunuza yakın veya uzak olarak Azure bölgesi seçimi yapabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza yönelik olarak hangi Azure bölgesinin doğru konum olduğunu Azure bölgesi haritalarından kontrol ederek kararlaştırabilirsiniz.

Bağımsız güç, soğutma ve ağ bağlantısı ile donatılmış bir veya daha fazla veri merkezinden oluşan Azure bölgesi içerisindeki benzersiz fiziksel konumlardır.

Verilerinizi veri merkezi hatalarından korumak için yüksek kullanılabilirlik sağlar.

Yönetim(Microsoft tarafından yönetilen) ağları ve müşteri ağları performansı iyileştirmek ve platformda hareket eden trafiğin güvenli olmasını sağlamak için Azure’da izole edilmiştir.

Yönetim ağları yalnızca cihazların ve yöneticilerin Azure’a bağlanması için kullanılabilir ve Microsoft tarafından yönetilir. Cihazlar veya yöneticiler Azure’a bağlanmak istediklerinde denetimler yapılır, yetkisiz kişilerin Azure ağına erişim sağlamaması için erişilebilirlik sınırlanır. Ağ kablolaması, ağı destekleyen ve güvenli hale getiren ekipman ve ağı izlemek için sistemlerin entegrasyonu Microsoft tarafından yönetilir.

Müşteri ağları, yönetim ağlarını hedef alan saldırılardan korunmak için ağ sanallaştırma yöntemleri kullanılarak yönetim ağlarından ayrılmıştır. Müşteri ağları, ağ sanallaştırma yöntemleri kullanılarak birbirlerinden ayrılır. Böylece müşteriler, diğer müşterilerin ağlarına erişim sağlayamazlar.

Azure platformundaki veriler, müşteri tarafından kontrol edilen ağlarda hareket eden veriler dışında aktarım sırasında her zaman şifrelenir. Kontrol ettiği bir ağdaki verilerin şifrelenmesi müşteri sorumluluğundadır.

Azure güvenli ağlarında DDos saldırılarına karşı koruma sağlayan yerleşik mekanizmalar mevcuttur. DDos saldırıları, kapasiteyi aşacak kadar çok veri trafiği oluşturarak hizmetlere erişimi engellemeyi amaçlar. DDos korumaları sürekli trafiği izler, bu saldırıları tespit eder ve saptırmak için çalışmalar gerçekleştirir.

Microsoft, ağları izole eder, verilerin gizliliğini sağlar ve DDoS saldırılarına karşı aktif bir şekilde mücadele eder.